Pages Menu

Categories Menu

Posted by on paź 19, 2021 in Takie ta... |

Podróż autostopem, czy ktoś jeszcze tak zwiedza świat?

Zastanawiasz się, czy podróż autostopem to dobry pomysł? Niektórzy sądzą, że w Polsce ten sposób podróżowania nie jest zbyt popularny, ale czy to oznacza, żeby go nie rozważyć?

Niskie koszty podróży

Największą zaletą podróży autostopem jest ich niski koszt. Wychodzisz na drogę, machasz ręką i czekasz aż ktoś zatrzyma się i podrzuci do nowego miejsca.

Poznajesz nowych ludzi

Masz okazję poznać naprawdę sporo nowych ludzi. Z dużym prawdopodobieństwem kierowca, który się zatrzyma, okaże się całkiem miłym człowiekiem. Możesz porozmawiać swobodnie z zupełnie obcymi ludźmi, podzielić się rozterkami i przemyśleniami. Kto wie, może poznasz kogoś ciekawego, kto zupełnie odmieni twój punkt patrzenia na daną sprawę?

Nie musisz sztywno planować

Podróż autostopem nie wymaga ogarniania planów jazdy autobusów czy pociągów. Wcześniej czy później ktoś cię podrzuci do innego miejsca.

Niezapomniana przygoda

Nie zawsze wiesz, gdzie się zatrzymacie. Z pewnością trafi się sporo nieprzewidzianych sytuacji, mniej lub bardziej przyjemnych. Masz szansę na przygodę życia.

Możliwość poznania nowego kraju

Zupełnie inaczej wygląda podróż w obcym kraju z przewodnikiem, a przeciętnym mieszkańcem nowej miejscowości. Masz szansę sporo dowiedzieć się nie tyle o historii kraju, co o codzienności mieszkańców, posłuchać w radio lokalnych przebojów. Tych informacji nie znajdziesz nawet w najlepszym muzeum.

Uczysz się szacunku do drugiego człowieka

W podróży autostopem spotkasz różnych ludzi. Z niektórymi szybko złapiesz wspólny język, inni będą wkurzać do granic wytrzymałości. To normalne. Tak czy siak, kierowca zgodził się cię podwieźć, więc jakoś musicie się ścierpieć. Mimo wszystko jest to jakieś nowe doświadczenie.

Wady podróży autostopem

Jak każdy sposób podróży, jazda autostopem ma swoje wady. Przede wszystkim nie znasz kierowcy. Może cię zaatakować, okraść, czy zgwałcić. Doświadczeni autostopowicze twierdzą, że te sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak trzeba zachować ostrożność. Nie wiesz też, w jakim stanie technicznym jest pojazd, którym jedziecie i czy kierowca będzie jechał zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Czekanie na autostopa czasem trwa pięć minut, a czasem nawet parę godzin, więc niekiedy trzeba uzbroić się w cierpliwość. Sporo też zależy od kultury krajów. Przykładowo, we Włoszech podróż autostopem jest mało popularnym środkiem transportu.

Jak uczynić podróżowanie bezpiecznym i przyjemnym

Są osoby, które uwielbiają podróżować autostopem. Aby nasza podróż przebiegała bezpiecznie, należy pamiętać, by pilnować swojego bagażu. W razie konieczności ucieczki, rzeczy osobiste przechowujmy jak najbliżej. Jeśli chcemy miło spędzić czas podróży, bądźmy też uprzejmi dla kierowców. Ludzie często traktują nas tak, jak my ich. Niektórzy nie lubią rozmawiać w trakcie jazdy i też powinniśmy to uszanować.
Niezależnie od sposobu podróżowania, krótsze bądź dłuższe wycieczki kształcą i pomagają nam odkryć nam samych siebie. Więcej o podróżach: https://autumninberlin.pl/podroze