Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 22, 2022 in Takie ta... |

Karmnik dla ptaszków

Budując karmnik dla ptaków wykorzystać można drewno lub znacznie tańszą, a równie piękną i trwałą płytę OSB o odpowiednich parametrach. Materiał do budowy karmnika nie może pękać i rozpadać się pod wpływem wilgoci. Poza drewnianą deską lub płytą OSB wykorzystać można także sklejkę o grubości 0,5 cm – 1 cm, pochodząca z ekologicznych źródeł.

Tak naprawdę każdy tani kawałek litego drewna może być doskonałym karmnikiem dla ptaków. Do budowy domku dla ptaszków nie trzeba maksymalnych wymiarów, aczkolwiek lepiej nie budować karmnika zbyt małego, bo ptaki będą się kłócić, a płochliwe gatunki będą trzymały się z daleka.

Obrzeże karmnika o wysokości około 1 cm wokół krawędzi pomoże zapobiec strącaniu lub zdmuchiwaniu pokarmu. W rogach warto pozostawić szczeliny, które umożliwią odpływ deszczu i ułatwią późniejsze czyszczenie. Płyta OSB może okazać się genialnym materiałem do budowy domku, gdyż jest niesamowicie łatwa do modyfikacji.

Przed montażem należy przeszlifować powierzchnię surowca na gładko, aby usunąć szczeliny, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia i choroby. Najlepiej jest pozostawić deskę (z drewna, sklejki lub płyty OSB) bez impregnacji. Jeśli trzeba ją zabezpieczyć, aby przedłużyć jego żywotność, należy użyć środka konserwującego na bazie wody, a przed użyciem upewnić się, że materiał budulcowy jest suchy.

Można użyć kilku gwoździ lub haczyków umieszczając je na krawędziach karmnika. Te dodatkowe elementy przydadzą się do zawieszenia w karmnikach orzechów, nasion lub kulek tłuszczowych. W karmniku niezwykle ważny i całkowicie niezbędny jest niewątpliwie dach.

Dach zapewnia karmionym ptakom ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak: deszcz, śnieg czy przed polującymi drapieżnikami. Odpowiednio przygotowany dach zapewni także suche miejsce pojemnikom na nasiona i orzechy. Budowa dachu posiada też niestety pewne wady. Zadaszenie może bowiem zniechęcać płochliwe i większe gatunki ptaków do odwiedzin i w większości przypadków otwarty stół jest równie dobrym rozwiązaniem.