Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 2, 2018 in Moto |

Kupno samochodu na firmę. Czym dojechać do klienta? Używany samochód na firmę

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez samochodu. Podobnie jeśli chodzi o działalność gospodarczą. Jakoś trzeba dojeżdżać do klientów. Dlatego często firma staje przed wyzwaniem jakim jest zakup samochodu. Można kupić nowy samochód, prosto z salonu, ale przecież również i używany.

Kupno samochodu na firmę

Jeśli już kupimy auto to musimy umieścić je w ewidencji posiadanych środków trwałych. Chyba, że jego wartość jest niższa niż 3500 zł, jednak jest to rzadko spotykane w tym przypadku. Dodatkowo jako podatnicy, musimy poddać samochód amortyzacji. W przypadku nowego auta wynosi 20 % i jest rozłożona na 5 lat. W przypadku kiedy jest to samochód używany, to okres ten skraca się o połowę, a stawka roczna wynosi 40 %. Przy amortyzacji bierze się pod uwagę wartość początkową, która jest powiększona o koszty transportu, opłaty rejestracyjne i ewentualne dodatkowe wyposażenie. Jeśli kupno samochodu na firmę wyniosło ponad 200 000 zł, to jest to nieprzekraczalna już kwota bazowa.

Używany samochód na firmę

W przypadku, kiedy kupujemy używany samochód na firmę, to postępujemy dokładnie tak jak wcześniej zostało to już wyjaśnione. Jednak pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia podatku VAT. Jeśli samochód jest wykorzystywany tylko do celów służbowych, to możemy odliczyć nawet 100 %. Jeśli jednak używamy go do celów prywatnych, to możemy odliczyć zaledwie 50 %. Pozostałą część VAT przedsiębiorca ma prawo wpisać w koszty uzyskania przychodów.