Pages Menu

Categories Menu

Posted by on paź 2, 2020 in Moto |

Gdzie paliwo jest tańsze

Olej napędowy to, obok benzyny, jedno z najpopularniejszych paliw. Wielu kierowców tankuje swój samochód właśnie tym paliwem szczególnie gdy mówimy o samochodach z silnikiem diesla. Tego typu maszyny wciąż są bardzo popularne i często można je spotkać na polskich drogach. I tak jak w przypadku benzyny, ceny oleju napędowego również nie należą do najniższych. Kierowcy poszukują kolejnych sposobów, żeby tankować taniej. Jednym z nich może być olej napędowy z Litwy, gdzie jest on wyraźnie tańszy niż w Polsce.

Skład paliwa

Obecnie produkowane oleje napędowe są pozyskiwane z najwyższej jakości komponentów a ich produkcja kontrolowana na każdym etapie. Dobry olej napędowy to również olej o odpowiednich właściwościach. ON (olej napędowy) stosowany jest w silnikach wysokoprężnych z zapłonem samoczynnych czyli w popularnych dieslach. Tego typu paliwo uzyskuje się poprzez rafinację ropy naftowej. ON można również pozyskać z olejów roślinnych i wówczas określane jest mianem biodiesel. Paliwo w postaci oleju napędowego zawiera duże ilości związków siarki. Z tego powodu uważa się, że jest ono bardziej szkodliwe dla środowiska.
Do samochodów typu diesel dopuszczalnym paliwem jest olej napędowy spełniający normę EN 590.

Niskie ceny na Litwie

Jednym ze sposobów na to, żeby tankować taniej  jest olej napędowy z Litwy. U naszych sąsiadów ceny kształtują się naprawdę korzystnie. Według stanu na 30 września 2020 r. średnia cena litra oleju napędowego na litewskich stacjach paliw wynosi 91 eurocentów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi (według kursu NBP) 4,13 zł. Tymczasem tego samego dnia średnia cena ON na polskich stacjach wynosi 4,37 zł co oznacza, że tankując na Litwie możemy zaoszczędzić nawet 24 grosze na litrze. Gdybyśmy chcieli zrobić zestawienie ile ON możemy zatankować za 100 złotych wówczas również paliwo od naszych sąsiadów wypada korzystniej ponieważ na Litwie zatankujemy 24, 21 litra oleju zaś w Polsce 22,88 litra. Warto także zauważyć, że według dostępnych prognoz ceny oleju napędowego na Litwie będą kształtować się na podobnym poziomie co oznacza, że również w przyszłości tankowanie oleju napędowego na Litwie będzie dla polskich kierowców opłacalne.