Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lut 26, 2020 in Moto |

Jak sprawdzić spalanie auta?

W dobie coraz droższego paliwa chcemy oszczędzić na spalaniu jak najwięcej. Nie dziwi więc fakt, że kierowcy jeżdżą oszczędnie, a coraz modniejszy stał się eco driving. Również w salonach zauważalna jest tendencja do kupowania aut, które są oszczędne i dobrze radzą sobie w ruchu miejskim, gdzie kierowcy muszą często zatrzymywać się i ruszać. Wobec tego wprowadzono także porównywarki spalania, które informują ile dana marka spala paliwa i wylicza jakiego spalania można spodziewać się w trasie.

Nie jest tajemnicą, że najwięcej spalają auta z dużymi silnikami, które generują większą moc, niż ich konkurenci z mniejszą pojemnością. Silnik to jednak nie jedyna zależność w spalaniu, ponieważ sam styl jazdy różnicuje ten parametr. Agresywne kierowanie autem to większe zużycie paliwa, tak samo jak jazda z wieloma zatrzymaniami. Najlepiej więc jeździć płynnie, po trasie pozamiejskiej, z rozsądną prędkością. To ważne, ponieważ nic nie zwiastuje, że ceny pali zmaleją, niezależnie czy chodzi tu o benzynę czy gaz, czyli o paliwa płynne lub gazowe.

Ile pali Matiz?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o spalanie w kwestii konkretnych modeli aut. Wiele z nich można znaleźć na specjalnych porównywarkach internetowych, gdzie znajdziemy praktycznie wszystkie modele, od Mercedesa do Wartburga. Oszacowanie spalania to ważny element, zwłaszcza jeśli planujesz wypożyczyć lub kupić samochód. Koszty utrzymania pojazdu uchodzą za jedne z najważniejszych, dlatego darmowa strona internetowa pozwoli nabyć wiedzę w kilka sekund. Informacji na ten temat warto szukać także u producentów, którzy szczegółowo opisują spalanie w opisie auta. Oczywiście może różnić się ze względu na stan techniczny pojazdu, więc duże odchylenie od normy warto skonsultować z mechanikiem. Często zdarza się, że auta „palą na dwa gary”, co należy natychmiast zdiagnozować u specjalisty.

Technologia wychodzi naprzeciw oszczędnościom. Oznacza to, że na rynku pojawi się wkrótce więcej aut elektrycznych i hybrydowych, gdzie spalanie nie stanowi problemu. Pojawia się w nich natomiast inna zależność, a mianowicie ładowanie akumulatorów w przystosowanych do tego miejsca. Czy zatem czeka nas eko rewolucja na miarę wymyślenia silnika spalinowego?