Pages Menu

Categories Menu

Posted by on wrz 4, 2023 in Moto |

Co warto wiedzieć o klasach opon?

Dobrze dopasowane do samochodu opony to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Sam proces ich wybierania jest jednak dosyć skomplikowany, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Jeden z najważniejszych dylematów to wybór odpowiedniej klasy opon. Czym charakteryzuje się każda z nich? Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując opony? Sprawdź!

Czym charakteryzują się klasy opon?

Zdecydowanie najtańszą opcją na rynku są opony klasy ekonomicznej. Ma to jednak bezpośrednie przełożenie na jakość. Ze względu na przeciętne parametry są one polecanie głównie kierowcom małych samochodów miejskich. Nowe i szybkie samochody mogłyby szybko przekroczyć wytrzymałość takiego ogumienia. Warto jednak wiedzieć, że pomimo swoich mankamentów, są to opony posiadające wszelkie atesty bezpieczeństwa.

Nieco lepszą jakościowo propozycją są opony klasy średniej. Można je używać do samochodów wszystkich klas. W przypadku tego rodzaju opon mamy do czynienia z nowoczesnymi rozwiązaniami, jednak nie tak zaawansowanymi, jak w przypadku klasy premium. Stosowane w nich nowinki są zaczerpnięte z klasy premium sprzed kilku lat wstecz. Opony klasy średniej cieszą się dużą popularnością ze względu na oferowany dobry stosunek ceny do jakości.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są oczywiście opony klasy premium, takie jak np. opony Bridgestone. Są one droższe od ogumienia klasy średniej, jednak używając ich, mamy gwarancję jakości i zastosowania najnowszych technologii. To rodzaj opon, który sprawdzi się w każdych warunkach i jest szczególnie polecany kierowcom użytkujące nowoczesne, szybkie samochody o dużej mocy.

Czym kierować się przy wyborze opony?

Wybór opon powinniśmy rozpocząć od ich rozmiaru. Powinien opierać się on na danych dostarczonych przez producenta. Można je znaleźć w książeczce samochodu lub na boku starej opony. Ma on postać ciągu liter i cyfr np. 195/65 R15. Warto jednak wiedzieć, że istnieją zamienniki, gdzie do konkretnego samochodu może pasować kilka rozmiarów opon. Może się to jednak wiązać z koniecznością wymiany felgi.

Kluczowe znaczenie ma także dobór opony do sezonu. Jak wszyscy doskonale wiemy, rozróżniamy opony letnie oraz zimowe. Każdy z zestawów jest stworzony w ten sposób, aby jak najlepiej radzić sobie z warunkami na drogach podczas konkretnej pory roku. Istnieje również możliwość zakupu opon całorocznych, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie poradzą one sobie tak dobrze, jak specjalnie dedykowane konkretnym warunkom wersje.

Przed dokonaniem zakupu warto pochylić się również nad rodzajem bieżnika. Wyróżniamy trzy jego podstawowe rodzaje: symetryczny, kierunkowy oraz asymetryczny. Pierwszy z nich charakteryzuje niska cena, duża wytrzymałość oraz niskie opory toczenia. Bieżnik kierunkowy doskonale sprawdza się podczas jazdy po mokrej lub śniegowej nawierzchni. Typ asymetryczny poradzi sobie znakomicie zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.