Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 16, 2023 in Moto |

Jak pozbyć się wgnieceń po gradobiciu?

Choć liczne, drobne wgniecenia w masce samochodowej, powstałe w wyniku intensywnego gradobicia, mogą wydawać się poważnym problemem – współczesna technologia pomaga odwrócić szkody. Wbrew pozorom nie musi się to wiązać z klepaniem blachy, szpachlowaniem i wizytą u lakiernika. W jaki sposób można szybko i bezinwazyjnie pozbyć się wgnieceń w samochodzie po opadzie gradu?

Bezinwazyjne usuwanie wgnieceń karoserii

Bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się technika Paintless Dent Repair, co oznacza naprawę wgnieceń bez lakierowania. Metoda ta pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się mniejszych i większych wgłębień blachy, które nie naruszyły struktury lakieru. Technika PDR jest dużo tańsza niż klasyczna usługa blacharsko-lakiernicza, a rezultaty sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających kierowców.

Jakie metody wykorzystuje technika PDR?

W ramach bezinwazyjnego usuwania wgnieceń stosuje się różne metody, dobrane w zależności od rodzaju uszkodzenia. Warsztat samochodowy DenKor Serwis wykonuje niwelowanie wgnieceń karoserii bez lakierowania metodą wypychania elementu od wewnątrz lub od zewnątrz, techniką prostowania lub metodą panelową.

Jeśli naruszenie blachy nastąpiło po przejściu gradobicia, najczęściej korzysta się z techniki wypychania lub wyciągania. Wypychanie, nazywane inaczej masowaniem lub prostowaniem, przeprowadza się za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak heble, haki czy wypychacze. Warunkiem powodzenia jest dostęp do karoserii samochodu od spodu, dlatego najczęściej w ten sposób naprawia się maskę, drzwi i błotniki.

Wyciąganie wgnieceń sprawdzi się w przypadku trudno dostępnych miejsc lub bardzo drobnych uszkodzeń. Mechanik nakłada w te punkty specjalny, termopotliwy klej i przykleja odpowiednio dobrany kołek przypominający grzybek. Następnie delikatnie, właściwie dawkując siłę, przystępuje do wyciągania wgnieceń. Ważne, by robić to precyzyjnie i powoli, przy oświetleniu lampy z odbłyśnikiem, w innym wypadku istnieje ryzyko zbyt mocnego odgięcia karoserii.

Jakie są zalety techniki PDR?

Zalety bezinwazyjnego usuwania wgnieceń PDR to nie tylko znacznie krótszy czas trwania naprawy oraz niższe koszty. Dzięki temu, że nie ingeruje w strukturę lakieru i nie pozostawia śladu, wartość samochodu nie zmienia się.