Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 29, 2018 in Moto |

Tani czeski klasyk.

Skoda Octavia pierwszej generacji to kultowy samochód na polskich drogach. Dzisiaj posiada opinię auta zrównoważonego przeznaczonego do przemieszczania się z punkt A do B. Istnieje wiele opinii, że koszty eksploatacji w swojej klasie są stosunkowo niskie. Sprawdźmy więc jak wygląda apetyt na paliwo czeskiego staruszka.

Do wyboru mamy masę silników. Zacznijmy od jednostek napędzanych benzyną. Raport spalania Octavia wygląda następująco. Najoszczędniejszy okazuję się najmniejszy silnik o pojemności 1.6 L mocy 75 KM. Średnie zużycie paliwa to tyko 6.7 l na każde 100 kilometrów. Na drugim biegunie znajduje się silnik 1.8 L o mocy 150 KM z turbiną i napędem na wszystkie koła. Ten wariant jest w stanie spalić nawet 11 l na 100 kilometrów. Skoda oferuje jeszcze silniki o pojemności 2.0 L o mocy 115 KM do wyboru z napędem na przednią oś lub wszystkie koła. Ta opcja wydaje się być idealna jeżeli chodzi o dynamikę jazdy, a zarazem nie chcemy wydać fortuny na paliwo. Spalanie wynosi odpowiednio 8.5 l oraz 9.3 l.

Producent proponuje również rozwiązanie z seryjną instalacją LPG. Dla analogicznych silników benzynowych, wersje zasilane gazem potrzebują podobne ilości paliwa. Silnik 1.6 l spali około 6.8 l na 100 kilometrów, a wersja 1.8 l powinna zużyć nie więcej jak 12 l na 100 kilometrów. Biorąc pod uwagę obecną cenę gazu, będzie to najoszczędniejszy wybór.

Najniższe zużycie paliwa wykazują oczywiście silniki napędzane olejem napędowym. Tutaj mamy do wyboru różne warianty silnika o pojemności 1.9 L których spalanie mieści się w granicach od 5.3 l do 6.0 l na 100 kilometrów.