Pages Menu

Categories Menu

Posted by on wrz 29, 2020 in Moto |

Chip Tunning

Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, ze sterownik silnika auta spełnią ważną w prawidłowym działaniu pozostałych części. Jednak często nie zdajemy sobie sprawy, na czym polega jego zadanie.Elektroniczny moduł służący do sterowania pracą silnika bazuje na danych zapisanych w pamięci komputera. Moduł ten gromadzi, porównuje, koordynuje informacje płynące z różnych czujników pojazdu, dobiera odpowiedni czas i objętość wytrysku. Jest to zatem punkt, który łączy poszczególne mechanizmy, odpowiedzialne za prawidłową pracę auta. Dane, którymi ten super sterownik ze sobą synchronizują,pochodzą z bloku silnika, układu wydechowego, czujnika ESP.

Na czym polega ten zabieg

Zabiegiem polegającym na zwiększenie mocy silnika jest chip tuning. Proces ten polega na wydobyciu ukrytych możliwości pojazdu, zwiększenie płynności oraz dynamiki jazdy. Modyfikacja silnika wymaga wprowadzeniu zmian w oprogramowania komputera, który steruje silnikiem. Aby proces został skutecznie przeprowadzony, potrzebne będą specjalistyczne badania techniczne samochodu, po nich doświadczenie fachowcy stwierdzą, czy planowanie działania będą bezpieczna na użytkowników, w jaki sposób wpłyną na funkcjonowanie pojazdu. Podejmowanie samodzielnie jakichkolwiek działań ingerujących w działanie komputer sterującego silnikiem jest trudne i niebezpieczne. Często niewłaściwe działania mogą być nieodwracalne. Producenci samochodów pozostawiają spory margines wytrzymałościowy silnika auta, przez co podniesienie jego mocy nie wpływa na żywotność. Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść zwiększenie mocy silnika, jest fakt, że wiele auta tego samego modelu dostępnych jest w kilku wersjach silnikowych. Zabieg chip tunning polega na zmianie oprogramowania sterownika, przez co zwiększa się moment obrotowy jednostki napędowej, co wpływa na poprawę osiągów. Dobrze wykonany tunning to nie tylko zwiększenie mocy silnika, ale także zmniejszenie zużycia paliwa, niższa emisja spalin. Jak widać, jest to działanie ekologiczne i ekonomiczne, które zwiększa bezpieczeństwo jazdy.
Planując zwiększenie mocy silnika, warto wybrać odpowiedni warsztat. Ważne jest doświadczenie w przeprowadzenie tego typu zabiegów. Warsztat powinien zapewnić wysokiej jakości sprzęt, zawaawansowane zaplecze techniczne. Każda modyfikacja silnika powinna zawierać gwarancję na minimum rok.