Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lip 30, 2020 in Moto |

Nawigacja samochodowa – praktyczna i wszechstronna dzisiaj.

Od dobrych kilkudziesięciu lat nowe technologie, w tym również nawigacja (lokalizacja) na stałe wpisały oraz zadomowiły się w naszych domach, samochodach, a także i telefonach komórkowych.
Oczywiście ekspansja razem w parze, z usługami dostępu do Internetu.
Aktualnie bez tych udogodnień ludzie nie wyobrażają sobie dzisiaj życia.

Lokalizacja ogólna zasada działania

Lokalizacja GPS działa na zasadzie przekazywania sygnału pomiędzy odbiornikiem urządzeniem, jakim jest na przykład nawigacja GPS’a a satelitami ziemi, które krążą wokół ziemi w kosmosie.
Co ważne, aby urządzenie mogło dokładnie określić własną lokalizację, potrzebuje złapania stabilnego ”fix’a”, czyli w praktyce: dobrego i dość mocnego sygnału wychodzącego od i powracające do satelity, w trakcie jazdy samochodem.
Oczywiście nawigacja może być też dostępna na innych sprzętach, na przykład w: telefonach komórkowych, tabletach, czy komputerach przenośnych.
Co więcej, do wspomagania określenia lokalizacji można żyć sieci WiF-i lub GSM 3G, 4G. 5G (automatycznym trybie przełączenia się między zakresami- trybie hybrydowym).

Lokalizacja w transporcie i przemyśle samochodowym.

Szczególny rodzaj nawigacji – śledzenie pojazdów mamy w spedycji krajowej i międzynarodowej. Dzisiaj coraz więcej firm ma własną flotę pojazdów I decyduje się na zastosowanie systemu opartego o monitoring GPS własnych aut.

Jaki jest cel stosowania lokalizacji pojazdów?

#1
Pierwszym celem: takich działań jest zapewnienie bezpieczeństwa, jednakowo -wszystkim pracownikom firmowym floty transportowej oraz samochodom, a także towarom będącym w formie przesyłki, które muszą przecież dotrzeć do odbiorcy końcowego, w określonym terminie.

#2
Drugim celem, kolejną rzeczą: jest świadczenie przez firmy kurierskie usług-
śledzenia pojazdu i towaru, a dokładniej z takiego formatu możliwości może skorzystać każdy Klient, który zarówno wysyła, jak i odbiera konkretną przesyłkę.

#3
Trzecim celem: zastosowania takich czynności, procedur – namierzanie samochodu jest akcja ratownicza przydzielona  do numerów alarmowych (gdzie dyspozytor może namierzyć pojazd, urządzenie) tj.: 112, 997, 998 na drodze albo akcja poszukiwawcza skradzionych aut,
Zresztą coraz więcej producentów aut oferuje pakiet zabezpieczeń opierający się głównie na geolokalizacji, pisząc to wprost, jest to- fabrycznie montowany monitoring GPS . Montowany w autach. System oprócz ułatwienia, umożliwienie podróżującym bezpiecznego dotarcia do wyznaczonego celu, równocześnie zapewnia on większe procentowo szansę na: szybsze i skuteczniejsze odzyskanie skradzionego samochodu przez organy ścigania.

#4
Czwartym powodem (celem): to usługa, która polega na zdalnym uruchomieniu samochodu, poprzez użycie algorytmy- klucza, który pozwala na zdalne uruchomienie samochodu po uprzednim, pomyślnym zlokalizowaniu pojazdu.
Także ta opcja – namierzanie samochodu jest funkcją, cały czas rozwijającą i rozpowszechniającą się na rynkach motoryzacyjnych całego świata, w tym w Polsce. Doskonale sprawdza się ona jako elektryczne śledzenie pojazdów w transporcie (spedycji), ale i również w czasie komercyjnego wynajmu aut, czy zarządzania nimi oraz ich bezpieczeństwem.

Krótki opis działania usługi- namierzanie samochodu

Posłużmy się zatem przykładem lokalizowania pojazdów, bazującym na komercyjnym ich wynajmie.
Klient kupuje w aplikacji bądź w kasie firmy prowadzącej taki wachlarz usług.
W momencie, kiedy Klient wykupuje samochód na: godziny, dni albo tygodnie, miesiące.
Już w chwili- pierwszego uruchomienia pojazdu, dokładniej silnika. Zostaje natychmiast przekazana informacja przez komputer pokładowy do modułu nadajnika GPS (mieszczącego się w samochodzie), natomiast moduł ten przesyła dalszą informację w postaci elektronicznego sygnału do satelity w kosmosie.
Z kolei satelita przesyła odebraną informację zwrotną bezpośrednio do centrum dowodzenia zarządzania flotą pojazdów danej firmy (świadczącej tego typu usługi).
Dodatkowo w trakcie podróży moduł GPS regularnie informuje centrum zarządzania flotą o swoim aktualnym położeniu.
W momencie próby obejścia lub uszkodzenia nadajnika albo zakłócenia -w jakikolwiek sposób sygnału nadawczego do centrum dowodzenia firm, gdzie odpowiednie osoby w nim pracujące mogą podjąć dalszą decyzję o:

  • uniemożliwienie dalszej jazdy, poprzez wysłanie sygnału dezaktywujące silnik do odpowiedniego modułu/ komponentu, zamontowanego w pojeździe;
  • wezwaniu odpowiedniej pomocy w razie wypadku pomocy albo w przypadku braku kontaktu z Klientem, czyli kierowcą (bieżącym użytkownikiem) wynajętego wcześniej auta;
  • wysłanie monitu (zawiadomienie o problemie): odpowiednich organów porządkowych, ratowniczych i ewentualnie organów ścigania;

Uwaga!:
Jednakże każda taka decyzja musi być podjęta rozważnie oraz indywidualnie.
Ponieważ na niektórych obszarach Polski do tej pory występują miejsca, gdzie są lokalne tzw.
”czarne dziury”. Problem takich pojawiających się terenów -dotyczy zarówno braku zasięgu GPS, GSM, WiFi, jak i oczywiście jakiegokolwiek innego sposobu komunikacji technicznej.

Podobnie wszystko odbywa się w firmach kurierskich i spedycyjnych, lecz na nieco inny procedurach i zasadach panujących w konkretnej firmie.

Widać, że dzisiejsza lokalizacja GPS jest już wszechobecna praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia (szczególnie również: transport morski) i co więcej, coraz bardziej i śmielej wchodzi do dziedziny medycyny, ratownictwa (od dawna obecna, chodzi o dalszą jej ewolucję) i firm ubezpieczeniowych.
Należy, chociażby wspomnieć o produkcie, nazywanym naklejką ”PZU GO”, oferowaną, wydawaną wraz z polisą ubezpieczeniowa (OC, AC), która w razie potrzeby wysyła informacje do centrum zarządzania kryzysowego firmy PZU. Właściwie sama technologia nawigacji bazuje obecnie w tej chwili na najnowszych rozwiązaniach, a także jest zintegrowana z najnowszym standardem sieci GSM, norma standardowa najnowszej technologii bezprzewodowej komunikacji telemunikacyjnej to aktualnie rozwijające się prężnie: 5G.